KAFKA’nın şehri PRAG

Prag denilince akla pek çok isim gelebilir. Ancak belki de ilk akla gelebilecek olan öğelerden biri de KAFKA’dır. Yahudi asıllı ve Prag ile bütünleşen “Ben edebiyattan ibaretim” diyen Yazar Franz Kafka; Prag ile bütünleşen yazar olarak şehir ile birlikte ismi anılan ender yazarlardan biridir.

Prag’da her köşede Kafka’nın bir izini bulmak mümkün. Çünkü gerçekten Prag yazarına sahip çıkmış durumda. Prag’da gezerken Kafka’ya ait pek çok anıt hatıra mekan bulmak mümkün. Ama önce Kafka’nın şehri Prag’ı tanıyalım:

Petrin Tepesi

Prag için yüz kulenin kenti derler. Siluetlerinde göğe doğru fırlamış barok tarzı kuleler göze çarpar hemen sivri sivri. Petrin tepesinden Prag’ı kuş bakışı misali etrafı ormanlarla çevrili tepesinde küçük bir Eyfel Kulesini barındıran tepeden izleyebilirsiniz.

Bu tepenin yamacında aynı zamanda dünyanın en büyük kale Kompleksi ve meydanı bulunan hatta Guinness rekorlar kitabına da girmiş bir Prag Kalesi bulunur. 9. Yüzyılda yapımına başlanmış. Kale; şehri simgeleyen yapıların başındadır.

Aziz Vitus Katedrali.

Prag aynı zamanda Psikoposluk başkentidir. Avrupa’nın en eski ve gösterişli katedrallerinden biri Aziz Vitus Katedrali. 1344 yılında başlamış yapımı. Çan Kulesi gotik Rönesans ve barok döneminden esintiler var. Aynı zamanda saat kulesidir.

Şarkı söyleyen çeşme çeşmenin sularının aktığı yerde bulunan bronz çanaklara verdiği sesten dolayı böyle denilmiş. 1565 yılında yapılmış sarayın avlusunda bulunuyor. Rönesans etkisinde yapılan çeşme bugün hala kullanılıyor.

Kalenin altından Altın yoldan aşağı indiğinizde Kafka’nın kız kardeşi ile yaşadığı eve inmiş oluyorsunuz. Kafka “Ülkenin Doktoru” isimli romanını burada yazmış.

Charles Köprüsü

520 m. Uzunluğundaki Charles Köprüsü (Karl Köprüsü) yaklaşık 550 yıldır ayakta durur, Aziz Vitus Katedralni yapan Alman mimar tarafından restore edilerek tekrar yapılmıştır. bu taşlardan yapılmış en eski köprü. Köprünün üstü aynı zamanda Kral Yolu ve burda bulunan Barut Kulesi Zamanında içinde barut bulundurulduğu için adına Barut Kulesi denilmiş. Charles Köprüsü üzerindeki Kral Yolunda bulunan kule her yerden görülebilir.

Prag Meydanı – Astronomik Saat

Etrafını çevreleyen dar sokakları ile bir bütündür bu Old Town. 2. Dünya Savaşında yara almayan ender Orta Avrupa Şehirlerinden biri olduğu için hala meydan ve etrafı da orijinalliğini korur. Old Town meydanında bulunan 2 kuleli kilise sade yapılı ama görülmeye değerdir. Meydan kısmından bakıldığında sadece kuleler görünür ve önüne yapılan binalar bu kilisenin ve kulelerin gösterişini bozmuştur.Meydanda diğer önemli yapı 1490 yılında yapılmış. Astronomik Saat Kulesi. Her saat başında ufak bir gösteri sunduğu için her saat başında saat kulesinin önü kalabalıklaşır.

Vaclav – 4. Karl – Kral Charles

Bu üç isim de aynı kişilerdir. 1300’lü yıllarda yaşamış Prag’ı Prag yapan Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun İmparatoru ve  Bohemya Kralıdır ve Praglıdır. Prag’ın temel tüm mekânları onun adını taşır. Prag’ı bir taşra kasabası halinden çıkarıp Avrupa’nın önemli kentlerinden biri haline getiren kişi odur. Meydanda bulunan at üstündeki heykel anıt onun heykelidir. Kendisi aydın ve sanata düşkün olduğu için onun döneminde hem Avrupa’da hem de özelde Prag bölgesi hızla gelişmiştir.

Kafka Romanlarının mekanı Prag

Otobüsle Avrupa Turumuz sırasında Kafka’nın evini ziyaret etmeden dönüş yoktu bize.

IMG_20180822_172815_640x480
Otobüsle Avrupa Turlarımız – Haydi Avrupa’ya – Prag

Kafka Müzesi… Kafka’ya dair en fazla 2-3 eşyanın bulunduğu Müze aslına uygun olarak yapılmış. Çünkü Kafka’nın evi neredeyse tamamen yıkılmış zamanında. Kafka Müzesine giriş 10 Euro. Kafka’nın eserlerinin ve ona dair hediyelik eşyaların bulunduğu bir de mağazası var. Kafka Müzesi nehrin hemen yamacında ve avlusunda birbirine bakan iki K harfi anıt var. Önünde Çekya haritası ve üzerinde manyetik heykeller Çekya’nın içine eden bürokratlar temalı bir başka anıt olarak duruyor.

Old Town meydanından açılan iki sokakta yine 2 Kafka anıtı var. Birisi kafasız bir heykelin üzerine oturrulmuş Kafka heykeli diğeri ise manyetik döner Kafka başı anıtı. her ikisi de Old Town Meydanına yürüme mesafesinde.

Bir de Franz Kafka Cafe var ki bu Cafe de yine şehir merkezinde Kafka’ya dair görülecek yerlerde. Kafka’nın sigorta şirketinde çalıştığı ofis de Old Town Meydanında bulunuyor.

Otobüsle Avrupa Turumuz, Otobüsle Orta Avrupa Turumuz ve Otobüsle Kuzey – Orta ve İskandinav Baltık Turumuz sırasında uğrayacağımız ve konaklayacağımız şehirler arasında Prag da bulunmaktadır.

Kentler ve Gölgeler – Prag ve Kafka

Kafka prag

Yazımızın devamı pek yakında…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s